K prozkoumání okolí můžete využít turistického průvodce (otevře se nové okno a budete přesměrováni na server www.ceskehory.cz) anebo se můžete inspirovat z níže uvedených zajímavostí.
Český ráj, jehož podstatná část byla prohlášena za chráněnou krajinnou oblast, získal název pro své přírodní krásy – zejména lesy, rokliny, jeskyně a fascinující skalní útvary, které jsou častým cílem horolezců i běžných návštěvníků. V oblasti se nachází četné hrady, zámky a zříceniny; roubené domy v okolních městech a vesnicích jsou připomínkou původní lidové architektury. Síť značených turistických cest patří k nejhustším v České republice a nabízí pěším turistům i cyklistům velké množství kombinací s různými délkami okruhů. Vyhledávanou aktivitou jsou „Sezónní turistické autobusy“, jejichž trasy spojují nejzajímavější místa celého regionu. Pro aktivní dovolenou se nabízí sporty jako je horolezectví (skalní města), paragliding (Kozákov), kanoistika, rafting (Jizera), trekking, mountain biking; v zimě lyžování, snowboarding, běžkování, bruslení. V Turnově jsou sqashové kurty.
V létě můžete navštěvovat místní muzea, hrady, zámky a zříceniny, neopakovatelná pískovcová skalní města, sbírat houby a borůvky, zajet se vykoupat a pobavit do obřího aquaparku a lunaparku Babylon v Liberci (23 km), podnikat pěší a cyklistické výlety do okolí a další.
Cyklistika - Český ráj má pro jízdu na kole skvělé podmínky. Rovinky podél vody, pořádné kopce i dlouhé sjezdy, občerstvení není nikdy daleko. Kraj je protkán cyklostezkami a cyklotrasami.
Koupání – Jizera na Malé Skále (2 km), koupaliště s tobogánem v Železném Brodě (8 km), koupaliště na Frýdštejně (7 km), Jizera v Dolánkách (8 km), aquapark v Liberci (23 km)
Kanoe, kajak – sjíždění Jizery od Spálova, půjčovna lodí Malá Skála (2 km)
Tenis – kurty v Turnově
Windusfing – pískovcová jezera v Příšovicích (16 km)
Golf – Semily (18 km), Ještěd (19 km)
Jízda na koních – Nudvojovice (13 km), Borčice (18 km)
Myslivost – myslivecké sdružení „Mír“ nabízí možnost odstřelu srnců, účast při honu na bažanty
Rybaření – u rybářské organizace v Turnově lze zakoupit hostovací povolenky
V zimě jsou hlavními sporty lyžování, běžkování a bruslení.
Sjezdovky a vleky - nejblíže jsou malá sjezdovka Struhy (15 km) těsně před Turnovem a větší sjezdovka Kozákov (15 km), můžete se vypravit také na velkou sjezdovku do Vysokého nad Jizerou (31 km), nejbližší velká střediska jsou Ještěd u Liberce (29 km), Harrachov (40 km) a Rokytnice nad Jizerou (38 km)
Běžkařské tratě – hřeben Kozákova a Hamštejna, Jizerské hory, Krkonoše
Kluziště – kryté kluziště v Lomnici nad Popelkou (26 km)
Město Turnov je považováno za srdce Českého ráje. Bylo založeno nad řekou Jizerou před více než 700 lety. Díky bohatství místních nalezišť drahých kamenů (jaspis, achát, chalcedon, ametyst, olivín; zejména na Kozákově) se zde od 16. století rozvíjelo zpracování a broušení drahých kamenů a od 18. století vznikaly sklářské hutě produkující tzv. skelnou kompozici. Z ní se pak brousily dokonalé falzifikáty přírodních drahokamů. Výroba šperků s českými granáty, ale také technických kamenů a monokrystalů proslavila Turnov po celém světě. První středoevropská škola pro výchovu odborníků v oblasti zpracování drahých kamenů vznikla v Turnově v roce 1884. Zdejší Okresní muzeum Českého ráje nabízí expozice mineralogie, historie zpracování šperků, kamenářství, archeologie i národopisu. V muzeu je zajímavý panoramatický obraz od Mikoláše Alše Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Se svými rozměry 8,5 x 10 m patří k největším obrazům střední Evropy.
Každoročně poslední víkend v květnu se konají Turnovské staročeské trhy s ukázkami tradičních řemesel. V červenci se koná cyklus akcí přibližujících zpracování drahých kamenů a výrobu šperků „Drahý kámen a šperk v Českém ráji“ – výstavy, exkurze, mezinárodní šperkařská sympozia, burza drahých kamenů.
Informační středisko na hlavním náměstí (Náměstí Českého ráje) nabízí prohlídky kostelů a dalších památek města. V letních měsících probíhají pravidelné prohlídky města každé pondělí odpoledne. V okolí Turnova leží zříceniny gotického hradu Valdštejna, významné zámky Hrubý Rohozec, Hrubá Skála a Sychrov a především jedinečné Trosky.
Doprava: Ve městě je vlakové nádraží. Z Turnova je četné autobusové spojení všemi směry. V letních měsících je možno použít i autobusy na turistických okruzích Českým rájem s možností přepravy kol.
SKALNÍ MĚSTA
Maloskalsko: Vranovský hřeben a Suché skály (5 km) – úzký skalní masiv na pravém břehu Jizery byl ve středověku využit pro stavbu obranných hradů Vranov a Frýdštejn. Z vyhlídky se nabízí neopakovatelný panoramatický pohled na meandr řeky Jizery v místě, kde voda prorazila skalní masiv. Na protější straně řeky se tyčí hřeben Suchých skal, nazývaných „České dolomity“. Směrem k vesnici Rakousy se skála mění ve vápnité pískovce s mnoha puklinovými jeskyněmi a nalezišti fosilií. Za pozornost stojí zřícenina hradu Zbiroh.
Besedice (8 km) – zde lze absolvovat přibližně 4-kilometrový okruh ve skalách po trase skalní bludiště Kalich - Hořákova vyhlídka (jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Českém ráji) - jeskyně, ve které se skrývali poslední příslušníci Českých Bratří - vytesaný portrét ducha skal – Besedice.
Klokočské a Betlémské skály (11 km) – pískovcové stěny s množstvím převisů a jeskyní, s kaňony a roklemi místy až 60 m hlubokými. Je zde i největší pseudokrasová jeskyně Českého ráje Postojna, též Amerika, s plochou 262 m². V Postojně byly nalezeny nejstarší důkazy o osídlení Českého ráje lidmi. Klokočskými skalami vedou 2 turistické stezky, z nichž jsou pěkné vyhlídky na okolí včetně Kozákova a Trosek. Ze stezky lze sejít průchodem mezi skalami až do vesničky Klokočí, kde je Husův památník – výklenek ve skále upravený na kapličku se sochou mistra Jana Husa, a kousek odtud zřícenina hradu Rotštejn.
Hrubá Skála (20 km) – nejnavštěvovanější část Českého ráje. Součástí skalního města je 400 pískovcových věží dosahujících výšky až 55 m. K nejvyhledávanějším místům patří „Mariánská vyhlídka“, vyhlídka „U lvíčka“ a „Janova vyhlídka“. Jednotlivá skalní uskupení si lidé pojmenovali a vážou se k nim mnohé příběhy a legendy. Můžeme projít kolem Čertovy ruky, Kapelníka, Majáku, Sahary, Dračích skal, nebo se protáhnout 65-timetrovou „Myší dírou“. Neobyčejně atraktivní je pohled na skupinu skal vyrůstajících z hladiny Věžického rybníka. Lze navštívit i místní zámek Hrubá Skála a zříceninu hradu Valdštejn.
Prachovské skály (33 km) – nejznámější skalní město, leží nedaleko Jičína. Vyznačují se množstvím štíhlých věží a pilířů s nápadnými vertikálními spárami. Vede tudy velké množství turistických tras s mnoha vyhlídkami, k nejvýznamnějším místům patří Americká sluj, Císařská chodba a hlavně Vyhlídka Českého ráje s výhledem na skalní věže Prachovská jehla a Prachovská čapka. Na severozápadním okraji Prachovských skal je do skály vytesaný hrad Pařez.
DALŠÍ ÚTVARY:
Drábské světničky a Příhrazské skály (23 km) – pravěké sídliště
HRADY
Vranov–Pantheon, Frýdštejn (4 km) – na úzkém strmém skalním hřebeni zde stál hrad už od 15. století. Na počátku 19. století byl přeměněn na romantický Pantheon a byla přistavena kaple v novogotickém stylu, která sloužila jako lovecký zámeček. Po cestičkách a schodech lze vystoupat až na skálu vyčnívající přes 130 metrů nad protékající Jizerou. Frýdštejn, zřícenina středověkého hradu ze 14. století, byl marně obléhán Husity. Dominantu hradu tvoří velká válcová věž o průměru 9 metrů, která byla použita ve filmových pohádkách jako sídlo čarodějnic.
Zbiroh (6 km) – malebná zřícenina hradu ze 14. století na třech skalách pískovcového ostrohu.
Rotštejn (11 km) – zřícenina hradu uprostřed lesů. Nejlépe se k němu dostanete pohodlnou procházkou skrz borový les, který obklopuje vesnici. První zmínky o hradu jsou z roku 1292. Je zde hluboká studna a unikátní černá kuchyně s mohutným komínem vytesaným ve skále. Nalezneme zde bývalou kovárnu a sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1718, obojí vytesané do skály. 800 metrů odsud je naše druhé ubytování Vila Chutnovka.
Valdštejn (14 km) – postaven na třech nestejně vysokých pískovcových blocích v Hruboskalském skalním městě. Býval domovem známého Albrechta z Valdštejna, zajímavostí je domnělý portrét Karla Hynka Máchy ve výklenkové kapli na prvním nádvoří. Otevřen po celý rok, dále se tu konají sezónní výstavy, koncerty, vystoupení šermířů a chovatelů dravců.
Valečov (29 km) – jeden z nejkrásnějších skalních hradů leží poblíž městečka Boseň. Úzkým schodištěm vytesaným ve skále lze vystoupat do věže hradního paláce, odkud je rozhled po okolí. Během celého roku se zde pořádá řada kulturních akcí, tradicí se staly Valečovské slavnosti s bohatým kulturním programem pořádané vždy počátkem května.
Kost (32 km) – tento gotický hrad u Mladějova je jedním z nejkrásnějších, největších a nejzachovalejších hradů v Čechách. Nejpevnější částí hradu je tzv. Bílá věž, která má nepravidelnou lichoběžníkovou základnu, proto lze z určitého místa spatřit všechny její čtyři hrany najednou. Velmi atraktivní je černá kuchyně s bohatým vybavením. Nedaleké 2 km dlouhé údolí Plakánek s řadou bočních údolí se skalními útvary tvoří hluboký kaňon s bohatým lesním porostem a typickou flórou.
ZÁMKY
Hrubý Rohozec (10 km) – národní kulturní památka tyčící se nad údolím Jizery. Raně gotický hrad byl několikrát přestaven, původní interiér je z í ve střední Evropě. Pořádají se zde koncerty, divadelní a šermířská představení, sokolnické ukázky, dobové tržiště, hostiny atd.
Hrubá Skála (20 km) – stojí na mohutných pískovcových skalách uprostřed stejnojmenného skalního města, na které je nádherný výhled z vrcholu zdejší věže. K zámku vede přes skalní rozsedliny spojovací most zdobený cennými barokními sochami. V areálu zámku je i hotel a restaurace.
Mnichovo Hradiště (27 km) – národní kulturní památka. Původně renesanční zámek byl přestaven na barokní sídlo s jízdárnou, konírnami a rozsáhlým francouzským parkem. Po bitvě na Bílé hoře ho získal Albrecht z Valdštejna a byl ve vlastnictví Valdštejnů až do roku 1946. Součástí barokního areálu se stal i kapucínský klášter s kostelem Tří králů a s kaplí Sv. Anny, kde jsou uloženy ostatky samotného Albrechta z Valdštejna. K nahlédnutí je i jedinečná Valdštejnská knihovna z Duchcova, kterou spravoval v 18. století proslulý G. Cassanova.
Humprecht (37 km) – barokní lovecký zámeček u města Sobotky. Byl postaven jako napodobenina Galské věže v Istanbulu na elipsovitém půdorysu. Černínský oválný sál vysoký 16 metrů je pozoruhodný svými malbami a hlavně akustikou – setkáme se zde s několikanásobnou ozvěnou. Zde pořádané koncerty jsou výjimečným kulturním zážitkem.
Jičínský zámek (36 km) – postaven v letech 1624-33 za Albrechta z Valdštejna v raně barokním stylu. V prostorách zámku sídlí Regionální muzeum a galerie. Jeho rozsáhlá expozice s mnoha cennými nálezy zachycuje vývoj a historii kraje. Nově je otevřeno muzeum hry. Samotné město patří mezi unikátní ukázky městské barokní architektury a komponované barokní krajiny.
DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI
Dlaskův statek (8 km) – vzácně dochovaná ukázka typické formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v Dolánkách v roce 1716. K vidění jsou původní pracovní nástroje, výbava domácnosti, nábytek i tehdejší oblečení.
Kozákov (15 km) – se svou výškou 744 m tvoří dominantu celého kraje a zároveň předěl mezi Podkrkonoším a Českým rájem. Vede sem 10 značených turistických cest a také značené cyklotrasy. Na svazích Kozákova v Měsíčním údolí jsou romantické pískovcové útvary a přírodní archeologicky zajímavé jeskyně. Při turistické stezce je pověstmi opředená „Radostná studánka“ s kapličkou. Dále jsou na Kozákově zajímavé do skal vytesané objekty: Drábovna, z níž byla ve středověku střežena kupecká cesta, a podzemní chodba „Havírna“, kde se v minulosti neúspěšně pokoušeli těžit uhlí. Na úpatí kopce jsou zbytky naleziště drahých kamenů (achát, chalcedon, jaspis, ametyst, olivín), které si můžete prohlédnout ve Votrubcově expozici drahých kamenů. Autem lze vyjet na vrchol kopce, kde je turistická chata s parkovištěm, rozhledna a také velmi vyhledávané středisko paraglidingu. Z rozhledny lze za dobrého počasí přehlédnout 2/3 území Čech.
Svijany (17 km) - prohlídky pivovaru, ochutnávka
Bozkovské dolomitové a krápníkové jeskyně (19 km) – leží na severním svahu obce Bozkov v kopcovité podkrkonošské krajině. Jeskyně tvoří labyrint podzemních chodeb a dutin uložených nehluboko pod povrchem země. Jsou to jediné zpřístupněné jeskyně na severu Čech. Atraktivním zpestřením návštěvního okruhu jsou podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou, skrývá se zde největší podzemní jezero v České republice.
Rovensko pod Troskami (19 km) – dřevěná zvonice u kostela „Na Týně“ se zvony obrácenými „nohama vzhůru“.
Trosky (23 km) – zřícenina hradu vystaveného na dvou sopečných čedičových vrcholech ve 14. století Čeňkem z Vartenberka. Trosky jsou jedním ze symbolů Českého ráje a pro svou naprostou světovou jedinečnost jsou zřejmě nejvíce navštěvovaným místem Českého ráje. Dříve bývaly Trosky gotickým hradem, do dnešní doby se dochovala jen část opevnění, nádvoří a dvě věže – Panna a Baba, z nichž je úžasný rozhled na širé okolí s dominantou kopce Kozákova (obě věže jsou přístupné veřejnosti). Pořádá se tu velké množství doprovodných akcí (dobové trhy, šermířská vystoupení).